włącz dźwięk
Przewiń w dół aby pominąć film

Sprzeciw w polskim systemie rejestracji znaków towarowych

Autor: Super user
Data publikacji: 30.06.2016

Z naszego bloga wiesz już, że w obecnym systemie krajowej rejestracji znaków towarowych, obowiązującym od 15 kwietnia 2016 roku, Urząd Patentowy nie bada w toku procedury rejestracyjnej, czy dane oznaczenie nie narusza praw osób trzecich (tzw. przesłanki względne), o czym pisaliśmy w artykule Jakie zmiany w procedurze rejestracji znaków towarowych.

Skoro tak, to może się zdarzyć, że udzielone zostanie prawo ochrony znaku towarowego identycznego lub podobnego do znaku wcześniej zarejestrowanego przez inną osobę, bądź wcześniej zgłoszonego do rejestracji przez inną osobę.

W systemie sprzeciwowym ciężar pilnowania bezpieczeństwa własnych znaków towarowych spada na samych zainteresowanych, to jest uprawnionych do wcześniejszych znaków towarowych.

Jeżeli taki wcześniejszy uprawniony w porę zorientuje się, że jego interesy są zagrożone, może powołać się na konkretne, spełnione w jego przypadku, przesłanki względne i na nich oprzeć swój sprzeciw.

Sprzeciw w polskim systemie rejestracji znaków towarowych to zupełnie nowa instytucja, analogiczna do obowiązującej w systemie unijnym.

Masz znak towarowy i mógłbyś zapytać: No dobrze, a skąd mam wiedzieć, że ktokolwiek próbuje zarejestrować oznaczenie, które narusza moje prawa?

Urząd Patentowy RP nie informuje wcześniejszych uprawnionych o zgłoszeniach znaków kolizyjnych. Pozostaje śledzenie wpisów w oficjalnej bazie znaków towarowych Urzędu Patentowego, przy czym,  biorąc pod uwagę dużą liczbę nowych zgłoszeń, która dodatkowo wzrosła od czasu wejścia w życie systemu rejestracyjnego opartego na nowych zasadach, nie jest to proste zadanie.

Po pierwsze, samo przeszukiwanie bazy jest dosyć żmudne. Po drugie, aby znaleźć, trzeba wiedzieć, czego szukać. Jeżeli znak kolizyjny jest identyczny z naszym lub podobny do naszego znaku w sposób oczywisty, stwierdzenie naruszenia naszego prawa nie przysporzy większej trudności. Jednak, za znaki kolizyjne mogą być uznane również i takie oznaczenia, których podobieństwo do znaku naruszanego na pierwszy rzut oka już takie oczywiste nie jest. Aby dokonać prawidłowej oceny, należy wziąć pod uwagę rozmaite odmiany warstwy słownej znaku, jego elementy graficzne (jeśli występują), relacje między jednym a drugim, a także to, czy porównywane znaki są podobne do siebie w stopniu na tyle dużym, że istnieje ryzyko, iż mogą wprowadzać potencjalnych odbiorców w błąd, wywołując wrażenie, że oznaczone nimi towary/usługi pochodzą z tego samego źródła. Z tych dwóch względów warto zlecić profesjonalny monitoring nowych zgłoszeń specjalistom.

Jeżeli już stwierdziłeś, że inna osoba wystąpiła do Urzędu Patentowego o zarejestrowanie znaku, który narusza twoje prawa, pamiętaj, że na złożenie sprzeciwu masz ściśle określony, nie podlegający przedłużeniu ani przywróceniu termin.

Sprzeciw składa się w Urzędzie Patentowym w tak zwanym okresie sprzeciwowym. Okres sprzeciwowy zaczyna się z dniem, w którym Urząd Patentowy opublikował w Biuletynie Urzędu Patentowego informację, że taki a taki znak został zgłoszony do rejestracji. Od tej daty masz dokładnie trzy miesiące na reakcję.

Nie zapomnij, że z wniesieniem sprzeciwu wiąże się konieczność uiszczenia na rzecz Urzędu Patentowego opłaty, która obecnie wynosi 600 złotych. We wszystkich tych rzeczach może pomóc Ci wyspecjalizowana kancelaria prawa gospodarczego.

Okres rejestracji znaku towarowego

Postępowanie sprzeciwowe prowadzi albo do oddalenia sprzeciwu i tu ostatecznie znak towarowy zostanie zarejestrowany, albo sprzeciw może być uznany za zasadny, a w takim przypadku Urząd wyda decyzję o odmowie rejestracji znaku.

Autor: Super user
Data publikacji : 30.06.2016

Maszpytania ?

Skontaktuj się z ekspertem:

Spodobał Cisię ten materiał?

Podziel się nim z innymi

Pozostałe aktualności

Potrzebujeszobsługi prawnej?

Skontaktuj się z Nami

Zamów bezpłatną rozmowę

Temat rozmowy*

Wybierz

  • Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marek Wiński z siedzibą przy ul. Partyzantów 101/4, 51-679 Wrocław. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi zapytania ofertowego. Masz prawo do wglądu, poprawiania i żądania usunięcia danych. Więcej: Polityka prywatności

Wiński Kancelaria

Kancelaria Radcy Prawnego
Marek Wiński
ul. Partyzantów 101/4
51-679 Wrocław
  • NIP 898-186-91-20
  • REGON 932222383
  • KRS

Nasze biura

Wrocław
ul. Leszczyńskiego 4/80
50-078 Wrocław
Warszawa
ul. Mokotowska 1
00-640 Warszawa

Zapisz siędo newslettera