włącz dźwięk
Przewiń w dół aby pominąć film
  • Znaki towarowe

Znak towarowy gwarancyjny

Autor: Martyna Rybińska
Data publikacji: 13.10.2022


Znaki towarowe gwarancyjne
 to znaki, które mogą być używane przez określone podmioty (a więc przez więcej niż jeden podmiot) pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów zawartych w regulaminie danego znaku gwarancyjnego. Regulamin jest zatem nieodłącznym elementem znaku gwarancyjnego.

Regulamin znaku musi określać w szczególności:

  • podmioty uprawnione do używania znaku,
  • właściwości, które mają być poświadczane znakiem,
  • sposób badania tych właściwości,
  • sposób nadzorowania używania znaku,
  • warunki używania znaku,
  • skutki naruszenia postanowień regulaminu.

Posługiwanie się znakiem gwarancyjnym ma zapewniać o odpowiedniej jakości, składzie towaru itp. Podmiot posługujący się znakiem gwarancyjnym jest obowiązany poddać się kontroli właściciela znaku w zakresie sposobu i jakości procesu produkcji towarów.

Znak gwarancyjny może być zarejestrowany przez osobę fizyczną lub prawną, w tym instytucje, organy oraz podmioty prawa publicznego, które nie są producentem, importerem lub nie handlują towarami tożsamymi z tymi, które mają być certyfikowane.

W Polsce kwestia znaku gwarancyjnego jest uregulowana w art. 136oraz 136ustawy z dnia 30 czerwca 2000 roku – Prawo własności przemysłowej. Natomiast na poziomie unijnym stosowne regulacje są zawarte w art. 194 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1001 z dnia 14 czerwca 2017 roku w sprawie znaku towarowego Unii Europejskiej, gdzie został określony jako znak certyfikujący. Jedyna różnica między polskimi znakami gwarancyjnymi a unijnymi znakami certyfikującymi jest taka, że polskie znaki gwarancyjne mogą wskazywać na pochodzenie geograficzne oznaczanych nimi towarów. Polska regulacja daje zatem szerszą ochronę niż ta, która przewidziana jest dla unijnych znaków certyfikujących.

Znaki gwarancyjne mogą zostać unieważnione, gdy:

  • regulamin używania znaku jest sprzeczny z porządkiem publicznym lub z dobrymi obyczajami,
  • istnieje ryzyko wprowadzenia odbiorców w błąd co do charakteru lub znaczenia znaku, w szczególności jeżeli może on być uznany za oznaczenie inne niż wspólny znak towarowy czy znak towarowy gwarancyjny.

Znak nie zostanie jednak unieważniony, jeżeli uprawniony do znaku dokona odpowiednich zmian w regulaminie znaku.

Podsumowując, znak towarowy gwarancyjny to szczególna postać znaku towarowego. Znak gwarancyjny przeznaczony jest do odróżnienia towarów, które zostały certyfikowane przez uprawnionego do tego znaku, w szczególności w zakresie użytego materiału, sposobu produkcji towarów, ich jakości, precyzji lub innych właściwości, od towarów, które nie są w ten sposób certyfikowane. Znak gwarancyjny zapewnia konsumentów, że towary oznaczone tym znakiem spełniają odpowiednie normy oraz mają szczególne cechy i właściwości.

Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące gwarancyjnych znaków towarowych lub potrzebują Państwo porady prawnej w tym zakresie, zapraszamy do kontaktu.

Autor: Martyna Rybińska
Data publikacji : 13.10.2022

Masz pytania ?

Skontaktuj się z ekspertem:

Spodobał Ci się ten materiał?

Podziel się nim z innymi

Pozostałe aktualności

Potrzebujesz obsługi prawnej?

Skontaktuj się z Nami

Zamów bezpłatną rozmowę

Temat rozmowy*

Wybierz

  • Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marek Wiński z siedzibą przy ul. Partyzantów 101/4, 51-679 Wrocław. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi zapytania ofertowego. Masz prawo do wglądu, poprawiania i żądania usunięcia danych. Więcej: Polityka prywatności

Wiński Kancelaria

Kancelaria Radcy Prawnego
Marek Wiński
ul. Partyzantów 101/4
51-679 Wrocław
  • NIP 898-186-91-20
  • REGON 932222383
  • KRS

Nasze biura

Wrocław
ul. Leszczyńskiego 4/80
50-078 Wrocław
Warszawa
ul. Mokotowska 1
00-640 Warszawa

Zapisz się do newslettera