włącz dźwięk
Przewiń w dół aby pominąć film
  • Własność intelektualna

Ulga IP Box (część III): Jak obliczyć wysokość ulgi podatkowej IP Box?

Autor: Martyna Rybińska
Data publikacji: 20.01.2022


Ulgę IP Box
 co do zasady rozlicza się w zeznaniu rocznym
. W ciągu roku podatkowego odprowadzane są standardowe zaliczki na podatek dochodowy, a dopiero przy rozliczeniu rocznym rozdziela się dochody na IP oraz pozostałe i składa wniosek o zwrot podatku. Warto pamiętać, że ulgę IP Box można rozliczyć do 5 lat wstecz (poczynając od 1 stycznia 2019 roku), wykorzystując możliwość złożenia korekty deklaracji podatkowej.

Wyjątek od rocznego rozliczania ulgi dotyczy przepisów Tarczy Antykryzysowej 1.0. Tarcza wprowadziła bowiem możliwość rozliczania zaliczek stosując stawkę 5 procent dla podatników osiągających dochody z kwalifikowanych praw IP wykorzystywanych do przeciwdziałania COVID-19. Możliwość korzystania z tego sposobu jest przewidziana do momentu ustania stanu epidemii.

Wysokość dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika Nexus obliczonego według specjalnego wzoru.

Wskaźnik Nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw IP. W sytuacji zatem, gdy podatnik uzyskuje dochód z patentu oraz dochód z prawa ochronnego na wzór użytkowy, ma obowiązek obliczyć wskaźnik Nexus odrębnie dla tych dwóch dochodów (będą więc dwa odrębne wskaźniki Nexus).

Wskaźnik Nexus oblicza się zgodnie z następującym wzorem:

(a + b) x 1,3

______________

a + b + c + d

Poszczególne litery we wzorze oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym IP

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym IP, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym IP, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego IP

Z powyższego wzoru wynika, że im więcej procesów związanych z innowacjami podatnik będzie przeprowadzał we własnym zakresie lub zlecał podmiotom niepowiązanym, tym większy będzie kwalifikowany dochód podlegający opodatkowaniu preferencyjną 5-procentową stawką. Ponoszenie kosztów na nabywanie wyników prac badawczo-rozwojowych od podmiotów powiązanych (litera c) oraz nabywanie kwalifikowanych IP (litera d) będzie natomiast prowadziło do obniżenia wysokości wskaźnika i zmniejszało dochód opodatkowany preferencyjną 5-procentową stawką.

Dochodem z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest dochód osiągnięty przez podatnika w ciągu roku podatkowego z opłat lub należności wynikających z umów licencyjnych, dotyczących kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi oraz z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym w postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Poniża tabela przedstawia wysokość podatku oraz oszczędności wynikające ze stosowania IP Box:

Dochód rocznyPodatek 19 %Podatek z ulgą IP BoxOszczędność
100.000 zł19.000 zł5.000 zł14.000 zł
150.000 zł28.500 zł7.500 zł21.000 zł
200.000 zł38.000 zł10.000 zł28.000 zł
250.000 zł47.500 zł12.500 zł35.000 zł
300.000 zł57.000 zł15.000 zł42.000 zł

Liczby w tabeli chyba nikogo nie muszą przekonywać do tego, że warto korzystać z ulgi IP Box.

Jeśli – jako osoby prowadzące działalność badawczo-rozwojową albo programiści nie korzystający jeszcze z preferencji IP Box – są Państwo zainteresowani tą ulgą, gorąco zachęcamy do kontaktu z naszą kancelarią. Przeanalizujemy Państwa sytuację, odpowiemy na wszelkie pytania i przygotujemy niezbędne dokumenty, aby mogli Państwo korzystać z ulgi IP Box bez jakichkolwiek obaw i wątpliwości.

W naszym cyklu „Ulga IP Box” polecamy również artykuły:

Ulga IP Box (część I): Co to jest i kto może z niej skorzystać

Ulga IP Box (część II): Nowy dylemat programisty - ryczałt czy IP BOX?

Ważny wyrok NSA w sprawie IP Box

Autor: Martyna Rybińska
Data publikacji : 20.01.2022

Maszpytania ?

Skontaktuj się z ekspertem:

Spodobał Cisię ten materiał?

Podziel się nim z innymi

Pozostałe aktualności

Potrzebujeszobsługi prawnej?

Skontaktuj się z Nami

Zamów bezpłatną rozmowę

Temat rozmowy*

Wybierz

  • Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marek Wiński z siedzibą przy ul. Partyzantów 101/4, 51-679 Wrocław. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi zapytania ofertowego. Masz prawo do wglądu, poprawiania i żądania usunięcia danych. Więcej: Polityka prywatności

Wiński Kancelaria

Kancelaria Radcy Prawnego
Marek Wiński
ul. Partyzantów 101/4
51-679 Wrocław
  • NIP 898-186-91-20
  • REGON 932222383
  • KRS

Nasze biura

Wrocław
ul. Leszczyńskiego 4/80
50-078 Wrocław
Warszawa
ul. Mokotowska 1
00-640 Warszawa

Zapisz siędo newslettera