włącz dźwięk
Przewiń w dół aby pominąć film
  • Własność intelektualna

Ulga IP Box (część II): Nowy dylemat programisty - ryczałt czy IP BOX?

Autor: Martyna Rybińska
Data publikacji: 19.01.2022


W związku z obniżeniem składki podatku ryczałtowego dla programistów (usługi IT) do 12 procent powstaje obecnie pytanie, co jest bardziej opłacalne: ryczałt czy ulga podatkowa IP Box? Szerzej o uldze podatkowej IP BOX pisaliśmy tutaj.

Z kalkulacji wynika, że nadal IP Box będzie korzystniejszym rozwiązaniem. W przypadku ryczałtu oprócz podatku musimy uiścić składkę zdrowotną w wysokości ryczałtowej (w granicach kilkuset złotych miesięcznie). W przypadku, gdy chcemy skorzystać z IP Box, musimy się rozliczać na zasadach ogólnych (podatek liniowy lub skala podatkowa) i opłacać składkę zdrowotną na poziomie 4,9 procent dochodu, ale możliwość obniżenia podatku dochodowego do 5 procent niweluje wszelkie niedogodności. W rezultacie programista, którego dochody miesięczne wynoszą przykładowo ok. 10.000 złotych, w ramach IP Box zapłaci podatek oraz składkę zdrowotną w sumie dwukrotnie niższą niż w przypadku rozliczenia w ramach ryczałtu ewidencjonowanego.

Podatnik może skorzystać z preferencji IP Box, jeśli osiągany przez niego dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej podlega opodatkowaniu w Polsce. Oznacza to, że preferencyjną 5-procentową stawkę podatkową podatnik może zastosować także wobec dochodu osiągniętego za granicą, o ile dochody te mogą być dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w rozumieniu przepisów o IP Box oraz podlegają opodatkowaniu w Polsce.

Podatnik ma możliwość stosowania preferencji IP Box przez cały okres trwania ochrony prawnej kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W przypadku tych praw, które podlegają procedurze zgłoszenia/rejestracji (np. patent), podatnik będzie mógł skorzystać z preferencji podatkowej od momentu zgłoszenia lub złożenia wniosku o rejestrację.

Jeśli – jako programiści nie korzystający jeszcze z preferencji IP Box – są Państwo zainteresowani tą ulgą, gorąco zachęcamy do kontaktu z naszą kancelarią. Przeanalizujemy Państwa sytuację, odpowiemy na wszelkie pytania i przygotujemy niezbędne dokumenty, aby mogli Państwo korzystać z ulgi IP Box bez jakichkolwiek obaw i wątpliwości.

W naszym cyklu „Ulga IP Box” polecamy również artykuły:

Ulga IP Box (część I): Co to jest i kto może z niej skorzystać

Ulga IP Box (część III): Jak obliczyć wysokość ulgi podatkowej IP Box?

Ważny wyrok NSA w sprawie IP Box

Autor: Martyna Rybińska
Data publikacji : 19.01.2022

Masz pytania ?

Skontaktuj się z ekspertem:

Spodobał Ci się ten materiał?

Podziel się nim z innymi

Pozostałe aktualności

Potrzebujesz obsługi prawnej?

Skontaktuj się z Nami

Zamów bezpłatną rozmowę

Temat rozmowy*

Wybierz

  • Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marek Wiński z siedzibą przy ul. Partyzantów 101/4, 51-679 Wrocław. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi zapytania ofertowego. Masz prawo do wglądu, poprawiania i żądania usunięcia danych. Więcej: Polityka prywatności

Wiński Kancelaria

Kancelaria Radcy Prawnego
Marek Wiński
ul. Partyzantów 101/4
51-679 Wrocław
  • NIP 898-186-91-20
  • REGON 932222383
  • KRS

Nasze biura

Wrocław
ul. Leszczyńskiego 4/80
50-078 Wrocław
Warszawa
ul. Mokotowska 1
00-640 Warszawa

Zapisz się do newslettera