Nowelizacja ustawy prawo własności przemysłowej, uchwalona 16 października br., nadaje radcom prawnym długo wyczekiwane uprawnienia, a mianowicie możliwość występowania przed Urzędem Patentowym w sprawach związanych ze zgłaszaniem wzorów przemysłowych do ochrony i jej utrzymywaniem.
Dziś przedstawimy najważniejsze zmiany, które wejdą w życie już niebawem, bo w ciągu trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.
Dotychczas uprawnienia przed Urzędem Patentowym w sprawach wzorów przemysłowych mieli tylko rzecznicy patentowi. W związku z szybkim rozwojem technologicznym i rosnącą popularnością rejestracji wzorów, ograniczenie to nie przystawało do rzeczywistości. W szczególności niejasnym było przyznanie radcom i adwokatom upoważnienia do występowania przed Urzędem w sprawach dotyczących znaków towarowych, a w zakresie wzorów już nie. Dysonans ten zostanie usunięty poprzez ujednolicenie przepisów ustawy i rozciągnięcie zastępstwa na radców prawnych i adwokatów, nie tylko na sprawy dotyczące wzorów przemysłowych, ale także oznaczeń geograficznych. Jedyną wyłączną sferą działania rzeczników patentowych pozostaną postępowania w sprawach dotyczących wynalazków.
Nowa ustawa zwalnia małych i średnich przedsiębiorców przez pierwsze trzy lata od rozpoczęcia działalności od opłat okresowych. Ulga dotyczy zarówno znaków towarowych, jak i wzorów przemysłowych.
Co więcej, przewidywane jest uproszczenie i przyspieszenie postępowania w sprawach o unieważnienie lub stwierdzenie wygaśnięcia patentu, prawa ochronnego czy prawa z rejestracji. W rezultacie uzyskanie prawa z rejestracji wzoru może nastąpić nawet w ciągu miesiąca od zgłoszenia.
Duży zakres zmian dotyczy wynalazków i uzyskiwania praw z patentów. Wynalazkiem nie będą mogły być przykładowo „schematy, zasady i metody przeprowadzania procesów myślowych, rozgrywania gier lub prowadzenia działalności gospodarczej”. Urząd będzie mógł także odmówić udzielenia praw z patentu, jeśli wynalazek nie zostanie przedstawiony „na tyle jasno i wyczerpująco, aby znawca mógł ten wynalazek urzeczywistnić”.
Na etapie zgłaszania wynalazku przewiduje się możliwość skorzystania z tzw. poszukiwania międzynarodowego, dzięki któremu zgłaszający zyska większe możliwości sprawdzenia, czy jego wynalazek spełnia przesłanki nowości.
Rozszerzeniu ulegnie katalog uprawnień właściciela patentu, ponieważ naruszeniem nie będzie już tylko wytwarzanie, używanie, oferowanie, wprowadzanie do obrotu lub importowanie produktów będących przedmiotem wynalazku, ale także ich przechowywanie, składowanie, a także eksportowanie.
Wszystkie powyższe rozwiązania mają na celu wzmocnienie i uproszczenie dochodzenia przez uprawnionych ochrony przysługujących im praw, zwłaszcza poprzez zniesienie, tak jak przy znakach towarowych, wymogu wykazywania interesu prawnego przy wniosku o unieważnienie spornego patentu.
Dla radców prawnych nowelizacja prawa własności przemysłowej stanowi niewątpliwie duży krok naprzód, a dla przedsiębiorców – ułatwienie w dostępie do pomocy prawnej oraz dochodzeniu ochrony wzorów.
W sprawach dotyczących ochrony wzorów przemysłowych zachęcamy Państwa do kontaktu z naszą kancelarią.